Heuréka Facebook Youtube

Šterba kola

O firmě Štěrba a spol. s.r.o.

O firmě 1

  • otevřeno od roku 1992
  • vše na jedné adrese
  • přes 2000 kol skladem a široký výběr oblečení, obuvi a veškerých doplňků
  • zakázková výroba rámů (100% ruční práce v našich dílnách z materiálu Columbus a Reynolds)
  • specializovaný servis pro všechny typy jízdních kol
  • renovace historických jízdních kol
  • lakování rámů 

 

  Nenechte si ujít trochu netradiční pohled do zákulisí naší firmy. Jsme si jisti, že budete překvapeni co vše se skrývá v zázemí cyklistického obchodu a kolika rozličnými činnostmi se zabýváme. Firmou vás provede osobně Robert Štěrba.

 

 Nebývá zvykem aby vstupní stánku webové prezentace psal novinář. Asi si logicky položíte otázku - proč? Proč má nezávislý novinář specializovaného cyklistického časopisu psát o jednom pražském obchodě s jízdními koly? - ačkoli je třeba dodat, že Štěrba je i značka zakázkových silničních speciálů.

Odpověď na tuto otázku je zcela prostá a jednoduchá - protože o to byla naše redakce požádána. Přesto tak činíme velmi rádi. Robert Štěrba zakladatel a majitel firmy, je bezesporu jednou z nejzajímavějších postav ve své branži, svojí filosofií a charismatem ovlivnil zrod a vývoj trhu s jízdními koly u nás. Jeho životní osud zní jako hodně zajímavý příběh a určitě stojí za pozornost.

 

Ti, kdo se v cyklistice pohybují trochu déle, Roberta znají velice dobře. Někdy v 80tých letech patřil k našim nejlepším závodníkům. Je pětinásobným mistrem republiky a bronzovým medailistou z mistrovství světa na dráze. Závodil v týmu Dukly Praha, kde pod vedením trenéra Vršeckého dosáhla titulů světových šampionů celá řada vynikajících závodníků jako Trčka, Soukup, Černý nebo Buchta. Nakonec z pražské Dukly se rekrutuje mnoho dalších postav českého velobyznysu - Vokolek, Bareš, Pek, "Toďa"Černý, Konárek a další. V tomto klubu působila také polovina z naší redakční čtveřice. Ke konci své závodní činnosti jezdí na vlastí pěst kvůli názorovým rozdílům s vedením Dukly i reprezentace. Jeden rok pracuje jako číšník v pohostinství, pak se opět vrací k závodní cyklistice a dokonce až do státní reprezentace.

O firmě 2Po ukončení své aktivní kariéry se Robert Štěrba nějaký čas protlouká jako mechanik reprezentace. Když se s blížícím pádem komunistické totality zvyšují možnosti vycestování, nelení a odjíždí za lukrativnější prací a novými zkušenostmi do zahraničí. Potkává se s Bobem Štíchou, který je jedním z nejslavnějších konstruktérů kol na světě a má svoji firmu a značku ve Švýcarsku. Posléze nastupuje u firmy Molk - Stans u Lucernu, kde se učí zakázkové ruční výrobě závodních speciálů. Již po krátké době je mu svěřena celá část výroby rámů. Sám stavěl například dráhový speciál pro jednu z největších postav dráhové cyklistiky, mistra světa Švýcara Urse Freulera. Učí se zde rámy nejen letovat , ale i opracovávat, lakovat a designovat vůbec. Jeho učitelem a lakýrnickým mistrem je přitom člověk, který dnes "stříká"rámy pro Colnago. V těchto revolučních časech získává též cenné zkušenosti v podnikatelském know-how. Je nasnadě, že po návratu do Čech zakládá vlastní značku a začíná stavět kola pod vlastním jménem. Jeho dílna je v suterénu jednoho rodinného domu v Praze v Podolí. Přestože pracuje zásadně sám, brzy získává vynikající jméno, jak mezi závodníky, tak i zkušenými zájmovými jezdci, a jeho kola jsou dodnes pojmem a synonymem špičkové kvality.

O firmě 3Po několika letech tvrdé práce stál před zásadním rozhodnutím, zda se i nadále věnovat jen stavbě speciálních závodních kol nebo se více opřít o samotné obchodování. Rozhodne se pro širší podnikání a otevírá cyklistický obchod v pražských Nuslích. Na rozdíl od mnoha svých kolegů, kteří zůstali věrní jen stavbě kol nebo naopak - vrhli se do importu dovozových značek, Štěrba velmi pečlivě buduje maloobchod. Jeho jedinou importní aktivitou je dovoz italských komponentů Campagnolo. Dochází k závěru, že pouze tvorba vlastní značky znamená značně zúžený okruh zákazníků, kteří tvoří povětšinou aktivní závodníci. Stejně tak import, byť kvalitních kol, je také omezením v sortimentu s ohledem na preferenci svého dováženého zboží. Jeho filozofií je mít toho ve svém shopu co nejvíce, pokrýt maximální množství výrobců a vybudovat tak plně zásobený obchod s odborným servisem, vlastní výrobou, lakovnou, poradenstvím a nadprůměrným přístupem k zákazníkům. V této době, ať se to zdá paradoxní se i s "konkurencí" rád dělí o své zkušenosti, zaučuje techniky, v časopisech se sportovní tematikou vychází jeho pravidelná poradna a v roce 1993 se stává jedním ze zakládajících pilířů časopisu Cykloservis, který zásobuje pochopitelně odbornými články.

O firmě 4Dnes s desetiletým odstupem, v době vzniku tohoto úvodníku, musíme říci, že to byla dobrá volba. dopracoval se k jednomu z nejlépe zásobených obchodů v Čechách. Skutečně tak širokou nabídku v oboru horských, krosových, silničních nebo speciálních kol má jen málokdo. Tento obchod je vyhledáván zvláště znalci a nejen z naší republiky, a to v okamžiku, kdy požadují kolo nebo komponent, který je drahý a jedinečný a chtějí ho mít hned, osahat si ho a eventuelně zvolit i jiné řešení.

Najdeme tu vzácné garážové kultovky především ze zámoří, dále samozřejmě kompletní sortiment japonského Shimana a italského Campagnola. Stejně tak nejnovější kousky z oblasti odpružení nebo hydraulických brzd. Většina těchto komponentů zde mívá premiérové představení na našem trhu, to je totiž v souladu se snahou Roberta, aby jeho prodejna určovala trendy na českém trhu. Samostatnou kapitolou jsou americká kola Cannondale, která jsou zde v nejširším sortimentu již od dob, kdy tuto značka u nás ještě téměř nikdo neznal. Uzká spolupráce je i s výrobcem titanových rámů Morati. V tomto obchodě je vystaveno na 200 kol a spousta samostatných rámů, vedle již zmíněných značek také ještě Giant, Scott, Moongose, Merida, Duratec, Look a další. Štěrba je také jedním z nejúspěšnějších prodejců naší nejpřednější značky Author .

Právě s Authorem, naší největší značkou, spolupracuje Robert Štěrba coby konzultant pro geometrie jejich rámů. Po mnoho sezón také stavěl rámy pro jejich závodní stáj v závodech cross-country. Dnes plně vybavuje specializovaný cyklokrosový tým Author. Podílí se tak přímo na vývoji značky, která patří do první patnáctky v Evropě. Samozřejmě dál pokračuje i zakázková výroba ručně pájených rámů. Na kolech Štěrba dnes jezdí řada našich předních reprezentantů jako třeba Petr Dlask exmistr světa v cyklokrosu nebo dvojnásobný paralympijský vítěz a světový rekordman Ježek.

Z obchodu v Nuslích ročně odjíždí na stovky nových majitelů kol různých značek od dětských až po tandemy pro zrakově postižené a Robert Štěrba veřejně přiznává jediné přání :

Byl bych přešťastný kdyby se ze všech stali naši stálí zákazníci a přátelé.

A přátelé, já vím, že se mu to velmi často plní.

Prodejna a dílny na Spořilově

 

Roztylské náměstí - Spořilov
Roztylské náměstí - Spořilov
Roztylské náměstí - Spořilov
Roztylské náměstí - Spořilov
Roztylské náměstí - Spořilov
Roztylské náměstí - Spořilov

album: Roztylské náměstí - Spořilov

Testování, uvádění novinek a akce na Spořilově

Akce Spořilov
Akce Spořilov
Akce Spořilov
Akce Spořilov
Akce Spořilov
Akce Spořilov

album: Akce Spořilov

Pohled do dílen nejlépe napoví o zázemí obchodu....

Dílny Spořilov
Dílny Spořilov
Dílny Spořilov
Dílny Spořilov
Dílny Spořilov
Dílny Spořilov

album: Dílny Spořilov

.

ŠTĚRBA-KOLA.cz | GlobalDat a.s. eshop a webdesign, © 2003-2016 ŠTĚRBA KOLA